Jakie powinny być paśniki dla bydła i koni?
Paśniki dla bydła i koni służą do podawania zwierzętom pasz objętościowych w higienicznych warunkach. Dzięki zastosowaniu takich akcesoriów do wypasu ogranicza się rywalizację zwierząt po podaniu pożywienia, co sprzyja minimalizowaniu konfliktów i ryzyka wzajemnych walk czy pogryzienia. Pozwala to także na zmniejszenie strat paszowych z powodu przemyślanej konstrukcji paśników, które umożliwiają regularny i czysty rozkład pokarmu. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na tego rodzaju rozwiązanie?
Paśnik dostosowany do wielkości stada
Paśniki dla bydła i koni mogą być używane w oborach i stajniach, ale także na polu. Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją, którą jest zależna od przeznaczenia danego paśnika. Tak zwane paśniki łąkowe są wyposażone w daszek, aby pasza nie zmokła przy niekorzystnych warunkach pogodowych.
Podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu paśnika, jest jego wielkość oraz ilość stanowisk. Paśnik powinien odpowiadać potrzebom danego stada - zbyt mały typ tego hodowlanego akcesorium nie pozwala na karmienie wszystkich zwierząt w tym samym czasie, co może prowadzić do konfliktów i stresu. Za to zbyt duży model używany przy zaledwie kilku sztukach bydła to nieekonomiczne rozwiązanie.
Liczy się wytrzymałość paśników i ich zgodność z normami
Paśników dla bydła i koni używa się w trudnych warunkach i poddane one są codziennej sile zwierząt, które mogą zniszczyć sprzęt oparty na słabym materiale. Dlatego warto postawić na wytrzymałe paśniki, wykonane z najlepszego rodzaju ocynkowanej stali. Nie bez znaczenia jest także ich zgodność z normami, dzięki którym ten typ akcesoriów hodowlanych jest bezpieczny dla zwierząt.